Proteinová dieta – recenze, zkušenosti a tip na nejlepší

Je životní styl založený na proteinové dietě to pravé ořechové? Proč nad tím uvažovat a proč naopak ne? Přečtěte si naši objektivní recenzi proteinové diety.

KetoMix - nejlepší keto dieta

Vítěz srovnání keto diet.
Nejlepší poměr ceny a kvality u zmiňovaných keto diet.

Proteinová dieta, jinak řečeno také keto, ketonová, ketogenní, bílkovinná nebo bílkovinová, je založena na minimálním příjmu sacharidů v denní stravě, a naopak rapidnímu zvýšení bílkovin a tuků. Denní poměr živin je stanoven na 70 % tuků, 25 % bílkovin a 5 % sacharidů. Stěžejní pro nízkosacharidovou dietu je snížení počtu denního příjmu sacharidů na 50 g za den a rapidnímu zvýšení bílkovin. Příjem tekutin se zvýší na 5-6 litrů vody nebo bylinkových čajů denně. Díky tomu se budete cítit i více plně a nebudete mít potřebu tolik jíst. Historicky s touto redukcí nadváhy a obezity přišel v 70. letech 20. století USA profesor G. L. Blackburn. Při proteinové dietě úbytek kg zajišťuje tzv. ketóza, stav, do kterého se tělo dostane po rapidním snížení sacharidů. Tělo začne spalovat tuky a tím začnete hubnout. Výhodou je efektivní a rychlé hubnutí. 

Jaké jsou její benefity?

Proteinová dieta je založena na rovnoměrném a bezpečném hubnutí. Díky navýšení denního příjmu bílkovin, člověk neztrácí svalovinu, ale pouze tukové zásoby. Výsledky diety poznáte velmi rychle a budete mile překvapeni, za jak krátkou dobu uvidíte změny. Nejedná se o hladovění, pouze omezení příjmu sacharidů. Můžete jíst do sytosti a zároveň se budete cítit dobře. Většina proteinových jídel je bez lepku, nemusíte se tak bát, že byste přijímali příliš sacharidů.

Co jsou to proteiny?

Proteiny nebo-li bílkoviny, se skládají z aminokyselin. Mají za úkol chránit svalovou hmotu. Bez bílkovin se tělo neobejde, bez nich je život takřka nemožný. Mají tu vlastnost, že nás zasytí. Proto se při proteinové dietě zvyšuje podíl bílkovin ve stravě. Bílkoviny není naše tělo schopné vyrobit, proto se musíme postarat o jejich příjem v rámci stravy. Při nedostatku bílkovin je naše tělo unavené, bez energie a mohou se objevovat zdravotní komplikace.

Mezi potraviny s nejvyšším obsahem bílkovin se řadí maso. Je v něm přibližně 20-30 gramů bílkovin ve 100 g masa. Dále pak především vejce, mléčné výrobky, mořské ryby a mořské plody a semínka s ořechy. Ty jsou i plné potřebných tuků.

Rozlišujeme rostlinné a živočišné bílkoviny:

Rostlinné bílkoviny – žádný cholesterol, vysoký obsah vlákniny, vitamínů a minerálů; vyšší riziko alergické reakce a méně snadná stravitelnost

Živočišné bílkoviny – jsou plné esenciálních aminokyselin, jsou dobře stravitelné; v rybách navíc omega-3 kyseliny; vyšší procento nasycených tuků, tím větší riziko vyššího cholesterolu; je třeba vybírat maso z ověřených zdrojů, nejlépe z volného chovu nebo v bio kvalitě

Jaké jsou doporučené dávky živin při proteinové dietě?

Při proteinové dietě je důležité dodržovat nastavené dávky živin v rámci denního příjmu potravin. 

Rozložení dávek živin na den:

Sacharidy: 30-50 g denně, později 80 gramů

Bílkoviny: až 1,3 g bílkovin na 1 kg ideální váhy dle bmi

Tuky: 10 gramů

Na co se připravit nebo na co si dát pozor?

V základu diety je důležité postupné snižování příjmu sacharidů, aby se tělo co nejrychleji zregenerovalo a mohli jste sacharidy snížit na 50 g za den. Pro tělo je to náročné, v době, kdy sacharidy jíme v mnohem větší míře než je zdrávo, je potřeba snižovat úměrně. Abyste předešli jojo efektu, který trápí nejednu ženu, doporučujeme po ukončení diety zůstat na low carb dietě, která je skvělou volbou při udržování váhy. Zároveň není tak striktní na pravidla jako keto dieta. Pokud byste snížili sacharidy na 20 g za den, mohlo by dojít k tzv. sacharidové chřipce. Jedná se o stav, kdy je tělo náhlým poklesem sacharidů velmi unavené, může vás bolet hlava nebo se vám dostaví nespavost či křeče v nohou. Občas i zácpa a bušení srdce. Pokud se vám to stane, je dobré zvýšit příjem sacharidů na 20–25 %. Tělo by se mělo stabilizovat. 

Jaké jsou povolené potraviny při proteinové dietě?

 • maso (kuřecí, krůtí, králičí, hovězí, jehněčí, telecí)
 • ryby a mořské plody, jako krevety apod.
 • kvalitní šunka
 • sýry
 • tvaroh
 • vejce
 • zelená zelenina a nízkosacharidová zelenina

Jakým potravinám se vyhnout?

 • sladkosti
 • průmyslově zpracované potraviny
 • uzeniny
 • slazené pití
 • polotovary
 • pečivo
 • některé druhy sladkého ovoce

Pro koho je proteinová dieta vhodná?

Dieta je vhodná především pro lidi, kteří chtějí rychle a efektivně zhubnout. Tz. lidé s nadváhou či obezitou. Dále pak pro lidi s nezdravým životním stylem, kteří potřebují nastavit zdravé stravovací návyky. Doporučená je i mnoha lékaři, a to pro lidi trpící cukrovkou typu 2, pro pacienty s vysokým krevním tlakem a pro lidi se slabou vůlí, kterým se nedaří zhubnout.

Pro koho je nevhodná?

Dietu by neměly držet těhotné a kojící ženy. Dále lidé s diabetem typu 1 a s metabolickými poruchami.

KetoMix - nejlepší keto dieta

Vítěz srovnání keto diet.
Nejlepší poměr ceny a kvality u zmiňovaných keto diet.

Jak s proteinovou dietou začít? Tipy pro začátečníky

Doporučujeme si dopředu sestavit jídelníček na následující dny. Připravit se na náročnější přípravu nových jídel a také více časového prostoru pro nákup surovin. Pokud si nejste v začátcích jistí, máte v dnešní době možnost zakoupit předpřipravená jídla, díky kterým ušetříte čas a bude to pro vás v počátku jednodušší. Radši volte druhou možnost, pokud trpíte sníženou motivací a víte, že vás vaření tolik nebaví. Je potřeba dodržovat pravidelnost v jídle a zvýšený pitný režim. Bez toho dieta nebude úspěšná.

Pokud si chcete jídla připravovat sami, je potřeba si dopředu dělat nákupní seznam, kterým si přípravu ulehčíte.

Je vhodné na začátku snižovat sacharidy postupně, aby u vás nedošlo k tzv. sacharidové chřipce, při které by vám mohlo být nevolno, mohla by vás trápit bolest hlavy, zácpa nebo naopak průjem.

V případě, že se cítíte dobře, podpořte dietu cvičením nebo nějakým sportem. Ideální volbou je pilates, běh nebo turistika. Pokud na sport nejste, nemusíte se stresovat, budete hubnout i bez něj.

Hodně své tělo zavodňujte, budete mít pocit větší sytosti a zároveň nebudete mít tolik chuť na sladké. Pijte pramenitou vodu nebo bylinkové čaje bez cukru.

Skvělým pomocníkem může být parťák, který s vámi bude dietu dodržovat. Budete se vzájemně podporovat a motivovat.

Snažte se myslet pozitivně a stanovte si cíl, díky kterému se budete posouvat k vysněnému výsledku. Se snižováním váhy a tuku, se budete cítit svěže a energicky a budete mít lepší náladu. Obecně pro vás bude osvěžující mít své tělo pod kontrolou a nemuset denně řešit, že byste měli s váhovým přírůstkem něco dělat. Zkuste ji a s výsledky budete jistě potěšení.