Pro a proti keto diety: proč (ne)začínat s keto dietou?

Jaké má keto dieta výhody a jaké má nevýhody? V jakých případech bychom se měli keto dietě vyhýbat obloukem a kdy je to dobrý nápad? Přečtěte si v článku.

KetoMix - nejlepší keto dieta

Vítěz srovnání keto diet.
Nejlepší poměr ceny a kvality u zmiňovaných keto diet.

Keto dieta je poddruhem low carb nízkosacharidové stravy. Jedná se o stravování, při kterém se sníží počet denního příjmu sacharidů pod 50 g. Tím se v těle začne odehrávat fyziologický stav – tzv. ketóza, kdy začnete spalovat tuky. Podstata diety vychází z minulosti, kdy člověk v zimě bral tuky ze svých zásob rovnoměrně tak, aby přežil. Výhodou je, že při ní hubnete rychle a hlavně efektivně. Za podmínek, že dodržíte zdravé stravování a zvýšený pitný režim.

Co je to keto dieta?

Dieta, při které se sníží sacharidy na minimum, 50 g za den, a příjem bílkovin ve stravě se naopak zvýší na 60-70 %. Tělo nastartuje již zmiňovaný stav ketózu, kdy začne spalovat tuky a vy tak začnete hubnout. Denní poměr živin je stanoven na 70 % tuků, 25 % bílkovin a 5 % sacharidů. Aby ketóza mohla nastat, musíte sacharidy snížit na 50 g za den. Hlavním pilířem je pravidelnost jídel a řádné doplňování pitného režimu. Pijte minimálně 5-6 litrů za den, to je stěžějní.

Výhody keto diety

Pokud chcete rychlý úbytek váhy, je pro vás tato dieta ta pravá. Hubne se při ní efektivně a bez nutnosti přílišného sportování. Pokud na sport moc nejste, zkuste ji, stačí při ní chodit na delší procházky. Pokud však chcete dietu doplnit pohybem, skvělou volnou je pilates, plavání a turistika. Při kardio cvičení spálíte více tukových zásob. Důležité je zmínit, že před samotným cvičením byste měli přijmout dostatečné množství kalorií. Doporučuje se tedy cvičení s nízkou až střední intenzitou v časovém intervalu od 40 do 60 minut.

Skvělým pozitivem je i fakt, že se při dietě málokdy objeví jojo efekt. Nepříjemný stav, kdy se nám váha stále vrací. U keto diety se to neděje při dodržování zásad zdravého stravování a pitného režimu (2-3 litry denně). 

Po ukončení diety je vhodné zůstat u low carb nízkosacharidové diety, což je méně náročná strava, při které není tolik omezení a dá se držet dlouhodobě.

Pokud s keto dietou začínáte, nejsnazší budete mít pro začátek předpřipravená jídla kupovat, dají se v dnešní době už skvěle sehnat, dieta se stala velmi populární.

Míváte často chuť na sladké? Nebojte, s keto stravou se vám to bude stávat zřídkakdy. Díky potlačenému hladovému hormonu budete mít sníženou chuť k jídlu obecně. Můžete s ní jíst do sytosti a nebudete hladovět. Naopak se budete cítit svěže a plni energie. 

Přestože se jedná o dietu, je možné jídla připravovat pestře a nebudete ochuzeni ani o sladká keto jídla.

Snížení rizika nemocí

Myslete na své zdraví. S keto dietou nešlápnete vedle, pokud bojujete s nadváhou a obezitou. Dále pomáhá redukovat záněty v těle a dodává mozku energii. Keto dietu doporučuje i mnoho lékařů, např. při cukrovce 2. typu, zmiňované nadváze nebo vysokém krevním tlaku.

V případě, že trpíte metabolickou poruchou, poraďte se před dietou se svým lékařem. Mohlo by u vás dojít ke kontraindikaci.

Jaké jsou nevýhody keto diety?

Pokud si vyberete tento směr stravování, je nutno podotknout, že si musíte hodně věřit a mít pevnou vnitřní motivaci. Jedná se o přísnější druh stravování a je potřeba větší osobní vůli, abyste začátek diety zvládli.

Dalším rizikem pro dodržování zásad je náročnost přípravy jídel, pokud si je budete připravovat doma sami. Na začátku, než si zvyknete, je to časově náročné, ale po určitém období si na přípravu zvyknete a ani vám to nepřijde. Zatěžující je na startu i počítání kalorií, díky kterému se budete snáze orientovat, kolik jich která potravina obsahuje.

Negativa ketózy

Ketóza, stav, kdy tělo začne spalovat tuky, může nastat v ideálním případě po 2-4 dnech, doba se však může prodloužit i na týdny. Při rapidním snížení sacharidů na 50 g denně, se tělo může dostat do tzv. sacharidové chřipky, kdy můžete být hodně vyčerpaní, unavení a může vás přepadnout bolest hlavy. Dále pocity schvácenosti, někdy i zvracení a zácpa. Tělo si bude na ketózu zvykat, ale po čase tyto symptomy ustoupí a budete se cítit dobře. Rozhodně není dobré dietu přerušovat nebo na čas ukončovat a opět zařazovat. Měla by být kontinuální, pokud se pro ni rozhodnete.

KetoMix - nejlepší keto dieta

Vítěz srovnání keto diet.
Nejlepší poměr ceny a kvality u zmiňovaných keto diet.

Na co si dát u keto diety pozor, na co se připravit?

Nejhorším obdobím diety bývají první dva týdny. Důležité je vytrvat a překonat je. Poté se tělo zregeneruje a začne mu být lépe.U některých lidí v začátku nastává zvýšená chuť na sladké, což je velmi nepříjemné a je těžké odolat. Měli byste si vytvořit záložní plán.

Dále je dobré si dát pozor i na již zmíněnou sacharidovou chřipku a mít o ní povědomí. Více odpočívat a nechat tělo se s nástupem diety vypořádat. Můžete jí předejít jednoduchým dodržením zásad. Udržujte v začátku sacharidy na 20-25 % z celkového poměru stravy a měla by se vám vyhnout.

Není vhodné dietu zařazovat v době kojení nebo v těhotenství a také pokud jste kardiak, cukrovkář nebo trpíte poruchou metabolismu.

V případě, že to s keto dietou myslíte vážně, měli byste po celou dobu trvání vyřadit alkohol. Dieta je pro tělo i tak náročná, alkohol by ho jen více zatížil. A co hůř, proces hubnutí by se zpomalil, někdy i zastavil, což rozhodně nechceme. Nejhůře je na tom tvrdý alkohol, ve kterém je nejvíce sacharidů. Za to nejméně sacharidů obsahuje víno. Pokud jste kuřák nebo kuřačka, dietu to nijak nezatěžuje, ale pro zdravý životní styl byste měli kouření vypustit úplně. Pro milovníky kávy máme dobrou zprávu, káva se doporučuje v rozmezí 4-5 šálků denně, samozřejmě bez cukru. Na dietu má jen pozitivní dopad, zrychluje metabolismus, který pomáhá tělu hubnout. Jen se vyvarujte pití kávy s mlékem.

Závěr

V začátku je dobré si uvědomit, že keto dieta je náročnější na zásady stravování a přísnější ve výběru potravin. Ve výsledku je však velice efektivní, rychle se při ní hubne a není nutné u ní příliš sportovat. Pokud tedy bojujete s nadváhou nebo obezitou, určitě ji zkuste. Bude náročné překlenout snížení počtu sacharidů, kterých v dnešní době jíme nepřeberné množství a začít jíst zdravěji. O to větší však budete mít radost, když si dietu udržíte. Budete se cítit více energicky, budete méně unavení a hlavně budete mít radost ze snižující se váhy. Rozhodně stojí za to ji vyzkoušet a dát jí šanci. Může vás mile překvapit.