Low carb vs. keto: Jaký je rozdíl a kterou dietu vybrat?

Nemůžete se rozhodnout, zda-li je pro vás lepší keto nebo low carb dieta? Oba přístupy mají své pro a proti a my jsme se tomu podívali na kloub.

KetoMix - nejlepší keto dieta

Vítěz srovnání keto diet.
Nejlepší poměr ceny a kvality u zmiňovaných keto diet.

V dnešní době je na výběr nepřeberné množství diet, proto je pro každého náročné jednu z nich zvolit. Nastíníme vám hlavní rozdíly mezi Low carb a Keto dietou. Řekneme si, jaké benefity pro nás mají a zároveň i jejich nevýhody. Zjistíte, jaké potraviny jíst a které ze stravy naopak vyřadit. A jak s dietou začít jako začátečník a na co si dát pozor.

Low carb dieta. Na čem je založená?

Jedná se o nízkosacharidovou stravu, při které omezíme sacharidy. Nejedná se tedy o striktní vyřazení, ale nastavení denního příjmu sacharidů dle postavy: výšky, svalstva a hmotnosti. Obecně lze říci, že byste sacharidů neměli přijmout více než 50-150 g. Jíst byste měli 5-6 menších porcí jídla za den. U low carb diety je strava založena na zdravých tucích a vyšším obsahu proteinů.

Pokud jste již zkoušeli Keto dietu, je pro vás výhodné přejít právě na Low carb, jedná se o přechod na zdravější životní styl. Low carb se využívá i při léčbě epilepsie, má řadu výhod, ale ty si řekneme později.

Jaké jsou benefity low carb?

Při low carb dietě nedochází k rychlému poklesu hmotnosti, Je skvělá pro udržení váhy nebo pro postupné a pozvolné hubnutí. Dalším plusem je, že při ní nedochází k pocitu hladu. Kdo má rád zeleninu a ovoce, přijde si na své. Narozdíl od keto diety, při které se doporučuje daleko méně. Oceníte i omezení chuti na sladké. Výhodou je i to, že můžete sportovat nejen aerobně, ale i silově. Budete lépe spát, nebudete mít návaly hladu a zlepší se vám fyzická kondice.

Keto dieta. Co od ní čekat?

Keto dieta je poddruhem Low carb diety a umí efektivně a rovnoměrně bojovat s nadváhou. Očekávejte od ní snížení sacharidů jako u Low carb diety a zvýšený příjem bílkovin. K hubnutí využívá fyziologický stav hubnutí, tzv. ketózu – dochází ke snížení sacharidů pod 50 g/den, tím dojde k spotřebě glykogenových zásob. Proces trvá obvykle 2-4 dny. Poté tělo začíná hubnout a spaluje tuky. Hlavním pilířem je pravidelnost jídel a řádné doplňování pitného režimu. Procentuální rozložení, co by člověk měl přes den sníst, je 70 % tuků, 25 % bílkovin a 5 % sacharidů (sacharidy lze nastavit od 5-50 %). Keto dietu doporučuje i mnoho lékařů, např. při cukrovce 2. typu, nadváze nebo vysokém krevním tlaku.

Jaké jsou benefity keto neboli proteinové diety?

Keto dieta je určena pro lidi, kteří chtějí rychle zhubnout. Je potřeba správně nastavit stravu a není třeba příliš sportovat. Což mnoha lidem vyhovuje. Zřídka se objevuje jojo efekt, kdy dojde k opětovnému nabrání váhy. Pokud se udržuje příjem zdravých potravin v určitém množství, váha zůstává stejná. Díky oblíbenosti této diety je na trhu spousta hotových jídel, pro začátek jistě pohodlnější a jistější volba.

Jaké jsou nevýhody keto diety?

Při keto dietě jsou striktnější pravidla a bude třeba větší motivaci k držení tohoto dietního režimu. Zatěžující je i fakt počítání energetické hodnoty potravin, který může být v začátku velmi zatěžující. Příprava jídel v domácích podmínkách a nastavení se na nová pravidla i při nákupu surovin, vyžaduje větší vůli i úsilí.

Rozdíly mezi low carb a keto dietou

Rozdílnost je hlavně v poměru příjmu sacharidů. Low carb dieta nepřesáhne 50-150 g sacharidů za den, u Keto diety je to pod 50 g. Podstatnou roli hraje také rozdílný příjem bílkovin. U keto diety je to 60-70 %, u low carb až 70 g/den.

Která z diet je výhodnější?

Každému z nás vyhovuje zcela jiný způsob stravování. Proto nelze obecně říci, který styl stravování je pro vás lepší volbou. Jednomu vyhovuje začít s ketou dietou a poté zůstat u low carb, jinému zase rovnou zůstat u low carb. Je to velice individuální a je na každém, které z diet dá přednost.

Na co si dát u keto diety pozor, na co se připravit?

Keto dieta obnáší mnohem více vnitřní motivace i vůle. A je potřeba být důsledný. Co je důležité zmínit, je možný nástup tzv. sacharidové chřipky. Jedná se o stav, kdy je tělo náhlým poklesem sacharidů velmi unavené, může vás bolet hlava nebo se vám dostaví nespavost či křeče v nohou. Občas i zácpa a bušení srdce. Pokud se vám to stane, je dobré zvýšit příjem sacharidů na 20-25 %. Tělo by se mělo stabilizovat. Je dobré zmínit, že pokud čekáte miminko nebo kojíte, tato dieta pro vás není vhodná. Dále pro kadiaky, cukrovkáře, při nemoci ledvin a pro lidi s poruchou metabolismu.

Důležité je zmínit povolené potraviny při low carb i keto dietě:

 • ryby a mořské plody
 • libové maso (kuřecí, vepřové, hovězí)
 • mléčné výrobky
 • oleje a tuky (hlavně nerafinované rostlinné)
 • ořechy
 • zeleninu a ovoce s nízkým obsahem cukru (salátové okurky, rajčata, listové saláty, cuketa aj.)
 • semínka
 • káva a čaje (s mírou)
 • vajíčka (hlavně bílky; u keto diety omezeně)
 • avokádo

 

U obou diet se naopak vyhněte zejména těmto potravinám:

 • ovoce a zelenina s vysokým obsahem cukru (banány, broskve, hroznové víno, meruňky aj.)
 • margaríny
 • uzeniny (mají spoustu konzervantů a nežádoucích látek)
 • obiloviny (lepek není žádoucí)
 • pečivo a těstoviny (pečivo pouze low carb)
 • pochutiny a sladkosti (ty jsou zakázány, dovoleno je pouze ovoce)
 • sladké nápoje
 • luštěniny
 • alkohol

Tipy pro začátečníky

Na začátek je pro vás výhodné začít nejprve s low carb dietou, která není na pravidla tak přísná. Měli byste si pro začátek nastavit správný pitný režim, který je podstatný u obou diet. Dále si dejte dosažitelný váhový cíl a jděte si za ním. Bude se vám hodit vzorový jídelníček, který si připravíte dopředu a podle něj budete jídla každý den připravovat. Pokud je pro vás těžké učit se dietní jídla, zvolte pro start jednodušší způsob a jídla si objednávejte nebo kupujte ve specializovaných prodejnách. Zkuste se nenervovat a každý den se zbytečně nevažte. Jednou týdně to bude úplně stačit. Rozhodně dostatečně odpočívejte a spěte. Tělo si na nový režim bude zvykat a bude potřebovat více regenerace.

KetoMix - nejlepší keto dieta

Vítěz srovnání keto diet.
Nejlepší poměr ceny a kvality u zmiňovaných keto diet.

Závěr

Ať už začnete s low carb nebo keto dietou, nešlápnete vedle. Příjem sacharidů se v dnešní době rapidně zvýšil a jejím snížením si rozhodně jen prospějete. Vaše tělo bude odpočaté, energické a bez pocitu neustálého hladu a chuti na sladké. Jako příjemný bonus pro vás jistě bude i úbytek váhy, který vašemu tělu prospěje a může ulevit i od zdravotních komplikací při nadváze či obezitě.