Keto dieta pro muže: benefity a na co si dát pozor?

Je zdravé pro muže držet keto dietu? Platí pro může stejné zásady jako pro ženy? A jak začít, abychom viděli výsledky co nejdříve?

KetoMix - nejlepší keto dieta

Vítěz srovnání keto diet.
Nejlepší poměr ceny a kvality u zmiňovaných keto diet.

Nejen ženy, ale často i muži řeší svou váhu a postavu a chtějí jíst zkrátka zdravěji. Keto dieta je vhodná pro všechny, a to i muže. Proteinová dieta, která se řadí pod low carb dietu, je skvělou volbou v případě, že se chcete dostat do formy, a to i pokud nejste nadšený sportovec. Při keto stravování se dostanete na kýženu váhu velmi snadno a rychle. Jde o fyziologické, rovnoměrné a efektivní hubnutí. Stačí vám k tomu pevná vůle a motivace. Snižte příjem sacharidů pod 50 g denně a naopak navyšte bílkoviny. Více se dozvíte dále, kde vám podrobně vysvětlíme, jak se při této dietě stravovat.

Snižte příjem sacharidů a vaše tělo bude hubnout

Nejdůležitější u keto diety je snížení příjmu sacharidů na minimum. Je to přibližně 50 g denně. Při tomto množství začne v těle probíhat fyziologický proces ketóza. To znamená, že tělo začne spalovat tuky a vy díky tomu začnete hubnout. Vaše tělo se bude měnit doslova ze dne na den. V tom je velká výhoda tohoto stravovacího stylu. Ovšem chce to hodně síly a hlavně vůle, abyste dosáhli dobrých výsledků. Mizející tukové zásoby však stojí za to.

Bez nepříjemného jojo efektu

Co pro vás bude jistě zajímavé zjištění je, že vás nebude trápit opětovné nabírání tuků, tzv. jojo efekt. Tedy pokud dodržíte určité zásady a budete se zdravě stravovat. Je nutné dodržovat pokyny v pravidelnosti podávání jídel a pití. Především je důležité dbát na stanovené poměry příjmu živin, aby měla dieta efekt, který si přejete. Je to 70 % tuků, 25 % bílkovin a 5 % sacharidů.

Muži a keto dieta

Pro většinu mužů je hubnutí soukromou záležitostí, a to keto dieta umožňuje. Jde o důležitou změnu v základu stravování a životním stylu. Výborná je v případě, že ji podpoříte sportovní či jinou fyzickou aktivitou. Doporučuje se však vyčkat jeden až dva týdny než si tělo zvykne na nový styl stravování a zregeneruje se. Skvělý sport při dietě je pilates, plavání a turistika. Při kardio cvičení spálíte více tukových zásob. Důležité je zmínit, že před samotným cvičením byste měli přijmout dostatečné množství kalorií. Doporučuje se tedy cvičení s nízkou až střední intenzitou v časovém intervalu od 40 do 60 minut.

Jako základ diety jsou tuky – hlavně nerafinované rostlinné a bílkoviny (60-70 %), především libové maso (kuřecí a vepřové), ryby a mořské plody, mléčné výrobky, semínka a ořechy, vejce v omezené míře a spoustu druhů zeleniny a v rozumné míře i ovoce (hlavně jahody a borůvky). Nebojte se, že byste nejedli pestře, naopak.

Přínos pro muže

Nejedná se o dietu založenou na hladovění, naopak se při ní budete cítit sytí a plní energie. Pokud vás sport nebaví a nedělá vám radost, máme pro vás dobrou zprávu. Při tomto stravování to s ním nemusíte přehánět, budou vám stačit procházky. Svalstvo se nemění, pouze hubnete tuk, což je velké plus. 

Dále je důležité zmínit, že je v dnešní době více mužů než žen s nadváhou a obezitou. Jedná se přibližně až o 70 % českých mužů. Proto je dobré myslet na své zdraví i vitalitu a zkusit zařadit do svého jídelníčku potraviny, díky kterým se vaše váha bude držet na uzdě. Mějte na paměti: 70 % tuků + 25 % bílkovin + 5 % sacharidů. To je rovnice, díky které se budete udržovat fit a bude vám pomáhat a chránit vás před nemocemi spojenými s obezitou a nadváhou, cukrovkou, nemocemi s cévami a autoimunitními chorobami. Je vhodné zmínit, že při horečce a onemocnění s průjmem, je vhodné dietu přerušit do úplného uzdravení.

Výhody diety u mužů

Muži mají výhodu oproti ženám v tom, že jim testosteron pomáhá daleko rychleji spálit tuky. Mají vysoký podíl svalové hmoty, proto spalují tuky i v klidovém stavu. Ženy mají naopak daleko více tukových zásob. V tom má mužské tělo navrch. Pokud tedy muži drží tuto dietu, rychleji hubnou. Regenerace mužského těla je úžasná a dobře se adaptuje na změnu ve stravování. Proto si mohou dopřát při držení diety více sladkých proteinových jídel – např. nízkosacharidové palačinky a lívance, keto kaše aj.

Ketóza a jak přesně funguje

Tento stav vzniká při snížení příjmů sacharidů pod 5 % z celkového objemu denní stravy. Dojde ke zvýšení ketolátek v krvi a tím tělo přemění tuk ze stravy na ketony. Dojde k ní ve chvíli, kdy tělo začne jako zdroj energie využívat tukové zásoby a vy tak začnete hubnout. K tomu, aby ketóza nastala, musíte snížit příjem sacharidů na 50 g denně. Obvykle tento stav nastává po 2-4 dnech. Pokud si nejste jisti, zda u vás ke ketóze již došlo, můžete si v lékárně objednat diagnostické papírky, díky kterým to snadno zjistíte ze vzorku vaší moči. Pozor na sacharidovou chřipku, to je stav, kdy se tělo pomalu adaptuje na keto dietu. Můžete pociťovat nepříjemné symptomy jako zvracení, nevolnost, bolesti hlavy, podrážděnost, slabost, bolesti svalů nebo obtížné spaní. To vše vás při nástupu ketózy potkat. Je však důležité zmínit, že pokud vydržíte cca dva až tři dny, stav se uklidní a tělo si na nový stravovací styl zvykne. Za výsledek diety to stojí.

Na co si muži musí dát při dietě pozor?

Dostatečně pijte, to je při dietě nesmírně důležité. Minimálně však 2-3 litry vody. Bez toho nebude dieta úspěšná. Rozhodně dbejte na vyvážený příjem vitamínových doplňků a živin. Dávejte si pozor na umělá sladidla, která nejsou vhodná. V případě, že trpíte cukrovkou nebo jinou metabolickou poruchou, poraďte se před dietou se svým lékařem. Mohlo by u vás dojít ke kontraindikaci. 

Benefity keto diety

Minimální jojo efekt je výhra

Jak jsme již nastínili, při této dietě se nestává, že by se váha vracela zpět. Musíte však dodržovat i nadále naše doporučení a především zdravě jíst.

Krabičky – připravená jídla pro snadný start

Pro začátek pro vás budou skvělým pomocníkem připravená jídla, která koupíte ve specializovaných prodejnách. V dnešní době se keto dieta stává velmi populární, a tak již najdete u nás mnoho míst, kde taková jídla můžete zakoupit. Rozhodně pro start diety doporučujeme jít právě tímto směrem, dokud si nebudete jisti, jak jídla doma připravovat.

Snížení chuti k jídlu a více životní energie

U této diety je skvělé, že po zavedení všech doporučení, se tělo cítí svěže a hlavně sytě. Vděčit můžeme potlačenému hladovému hormonu. Pokud si vaše tělo zvykne na snížení sacharidů, budete pociťovat i menší chuť na sladké a nebudete tak přibírat na váze. Zároveň zásady diety redukují záněty v těle, což je velké plus.

KetoMix - nejlepší keto dieta

Vítěz srovnání keto diet.
Nejlepší poměr ceny a kvality u zmiňovaných keto diet.

Závěr

Jdete do toho také? Dodržujte stanovená pravidla, hodně pijte a rozdělte jídla na 5 a více porcí a budete se cítit energicky a fit. Keto dieta umožňuje mít krásnou postavu během pár měsíců. Je to rychlý způsob, jak se zbavit nadbytečných kil.