Keto dieta na zkoušku: zásady a proč ji (ne)dát šanci?

Chcete vyzkoušet keto dietu, ale nechcete se zavazovat k dlouhým dietním plánům? I to je možné a v tomhle článku vám poradíme, jak to udělat co nejlépe.

KetoMix - nejlepší keto dieta

Vítěz srovnání keto diet.
Nejlepší poměr ceny a kvality u zmiňovaných keto diet.

Keto dieta se stává čím dál víc známějším způsobem stravování především pro ty, kteří se chtějí nebo potřebují zbavit pár kil navíc. Už jste o ní slyšeli a možná jste se potkali s někým, kdo díky ní neuvěřitelně rychle zhubl a ke všemu si ji oblíbil natolik, že si z ní vytvořil svůj životní styl. Je chválena i zpochybňována, některé dostupné informace jsou občas matoucí a na někoho tak může keto dieta působit zbytečně složitě nebo tvrdě. Pojďme se přehledně podívat na základní informace, výhody i nevýhody a možná právě vy zjistíte, že tento druh diety může splnit váš vysněný cíl.

Keto dieta a jasná pravidla

Základem keto diety je především omezení sacharidů a zvýšený příjem tuků a bílkovin. Existují hlavní 4 druhy keto diety. Nejběžnější verzí standardní keto dieta, kdy je přesně daný obsah každodenní stravy – 10% sacharidů, 20% bílkovin a 70% tuků. Značné omezení sacharidů způsobuje, že tělo místo cukrů začíná k energii využívat ketony produkované z tuků. Tento stav se nazývá ketóza a tělo následně začíná reagovat rychlým spalováním tuků. V první fázi tedy můžete čekat největší váhový úbytek, což dokáže nejen značně povzbudit k výdrži, ale i k přesvědčení o účinnosti diety. 

Zapomeňte na hlad

Ano, je možné zhubnout a nehladovět. Některé typy diet jsou velmi omezující, musíte se často potýkat s vlčím hladem a pokud vydržíte a odoláte, dlouhodobý účinek diety zmaří jojo efekt. Nic z toho s keto dietou nezažijete. Pokud zvládnete první dny, kdy tělo samozřejmě reaguje na značně omezený přísun sacharidů, máte vyhráno. Počet denních jídel se vám nijak zvlášť nezmění, nahradíte sacharidové potraviny produkty s vyšším obsahem bílkovin a tuků a hlad vás tedy od diety nemá šanci odradit. Nemusíte podstupovat ani žádné náročné tréninky a přesto bude váha nadále klesat.

Zásadní potraviny pro keto stravování

Keto dieta má ohledně potravin přísně daná pravidla. Potraviny by neměly obsahovat velké množství sacharidů a proto jsou rezolutně některé z vašeho jídelníčku vyloučeny. Vzhledem k tomu, že zůstává stále velké množství potravin povolených, nebudete mít problém si naplánovat dietní plán chutně a výživně. Podle dostupných receptů na vás čeká hromada pestrých keto pokrmů. Máte také možnost využít jednu z nabídek vytvořených dietních návrhů specializovaných odborníků. Většinou na svých webových stránkách nabízí kompletní dietní balíčky, které vám ušetří váš čas a vy se můžete soustředit jen na svůj stanovený cíl.

Perfektní potraviny pro každý den

 • kuřecí, krůtí a červené maso, slanina, šunka
 • ryby
 • vejce
 • máslo
 • sýry
 • zelenina s nízkým obsahem sacharidů
 • zdravé tuky
 • semena a ořechy

Co v jídelníčku nenajdete

 • sladké nápoje, bonbóny, dezerty
 • pečivo
 • obiloviny a luštěniny
 • ovoce
 • kořenová zelenina
 • nezdravé tuky
 • alkohol

Proč keto dietu vyzkoušet

Pokud je vaším záměrem shodit přebytečná kila, bude pro vás rychlý úbytek váhy jasnou výhodou číslo jedna. Keto dieta může mít zároveň i dobrý vliv na vaše zdraví. Pomůže vám odbourat přebytečný tuk a pokud jste pacientem diabetu 2.typu, je možné, že časem snížíte užívání léků. Keto dieta je doporučována i lidem trpící epilepsií pro významné snížení záchvatů a pro příznivý vliv na správnou hladinu cholesterolu i krevního tlaku. Váš jídelníček dostane nový řád, pravidelnost a vy zaslouženou dávku sebevědomí.

Co vás může od keto diety odradit

Keto dieta má pevně stanovená pravidla. Jíte povolené potraviny a některé potraviny z vašeho jídelníčku alespoň na nějaký čas úplně zmizí, což samozřejmě nemusí vyhovovat všem. Zásadní pro vaše odhodlání budou jistě první dny, kdy si vaše tělo bude zvykat na omezený přísun sacharidů. Mohou se dostavit nežádoucí účinky v podobě ketonové chřipky nebo potíží se zažíváním. Tyto problémy jsou ale pouze dočasnou záležitostí a pokud se na ně předem připravíte, budete vědět, jak s nimi pracovat, aby vás ovlivnily co nejméně. Pokud si nejste jisti svým zdravotním stavem, konzultujte možnost keto diety se svým lékařem.

Jak začít s keto dietou

Jestliže vás informace o keto dietě nadchly a jste rozhodnuti vyzkoušet tento způsob stravování, pusťte se s chutí do toho. Prvotně si stanovte jasný a reálný cíl. Pokud si chcete keto dietu vyzkoušet, ideální je například keto dieta na týden nabízená prostřednictvím firem a specializovaných výživových poradců. Nemusíte sestavovat vlastní jídelníček a pomocí dietních balíčků máte postaráno o kompletní jídlo na celý týden. Pokrmy jsou připravovány s vysokým obsahem bílkovin a doplněné o důležité vitamíny a minerály, které vám u keto diety mohou časem chybět. Jsou rychlé na přípravu a můžete si je vzít kdekoliv sebou. 

KetoMix

U firmy KetoMix si můžete objednat ochutnávkový balíček na týden. Obsahuje 35 porcí všech druhů jídel s variací různých příchutí. KetoMix nabízí i ochutnávkový týdenní balíček pro muže. Zdarma dostanete shaker, dietní plán a kuchařku.

KetoDiet

Firma nabízí ochutnávkový balíček na 3 dny. Obsahuje 15 porcí rozmanitých sladkých i slaných pokrmů v různých příchutích. Zdarma obdržíte shaker.

KetoFit

Zkušební balíček proteinové diety KetoFit obsahuje 10 základních produktů, které si můžete předem vyzkoušet, aniž byste s keto dietou začínali. Týdenní proteinová super dieta kompletně nahradí vaši stravu na celý týden. Zdarma si můžete vybrat buď proteinovou čokoládu nebo shaker.

KetoMix - nejlepší keto dieta

Vítěz srovnání keto diet.
Nejlepší poměr ceny a kvality u zmiňovaných keto diet.

Keto dieta na zkoušku bez hotovek

Pokud se vám nechce prozatím příliš investovat a přesto byste rádi keto dietu vyzkoušeli, můžete si ji na týden snadno naplánovat sami. Možná pro vás bude příjemnější, pokud do této výzvy přizvete kamarádku a vzájemně se budete podporovat. Stačí si zjistit základní informace, vyhledat ukázkový jídelníček a přizpůsobit dostupným potravinám. Myslete na to, že plánování dopředu je v tomto případě základ. Připravte se na to, že vaše tělo v prvních dnech pocítí změny ve stravování a možná budete potřebovat o trochu víc odhodlání a pevné vůle. Ale u které z diety toto pravidlo neplatí?

Pamatujte si

 • každá dieta nejlépe funguje, pokud jí pevně věříte a máte dostatek odhodlání
 • první dny jsou vždy nejtěžší, stejně jako u jiných změn
 • můžete získat zdravý životní styl, pravidelné stravování a zvýšit si sebevědomí
 • plánujte si jídelníček s předstihem
 • dodržujte pitný režim, doporučuje se pít 2-3 litry denně
 • dbejte na dostatek odpočinku a kvalitní spánek
 • doplňujte potřebné vitamíny a minerály
 • jestliže si nejste jisti zdravotním stavem, konzultujte vždy změny v jídelníčku s lékařem
 • užívejte si svůj úspěch a dosažený cíl
 • pokud keto dieta není vhodná právě pro vás, hledejte jiný způsob, jak zdravě  dosáhnou vašich cílů