Keto dieta na měsíc (4 týdny) – tipy a doporučení

Hledáte tipy a rady, jak si naplánovat keto dietní plán na 1 měsíc? V tomto článku je najdete a ještě mnohem více.

KetoMix - nejlepší keto dieta

Vítěz srovnání keto diet.
Nejlepší poměr ceny a kvality u zmiňovaných keto diet.

Keto dieta je poddruhem low carb diety a umí efektivně a rovnoměrně bojovat s nadváhou či obezitou. Jedná se o stravování, při kterém se sníží počet denního příjmu sacharidů. Pro začátek je to pro tělo náročné, přechod z neomezenému příjmu sacharidů je pro tělo zátěž, ale pokud se nenecháte na startu odradit, budete se cítit svěže a odpočatě. S touto dietou čekejte rychlý úbytek tuků. Váha se vám bude snižovat velmi rychle, to je velké pozitivum. Je dobré podotknout, že pokud nejste zrovna sportovní typ, budete s keto dietou kamarádi. Stačí vám rychlejší procházky, i tak váha půjde krásně dolů. Zkuste s námi projít čtyři týdny s dietou, výsledek tak můžete posoudit sami.

Jak funguje keto dieta?

Stěžejní pro nízkosacharidovou dietu je snížení počtu denního příjmu sacharidů na 50 g za den a rapidnímu zvýšení bílkovin. Pokud potřebujete zatočit s váhou, čtěte dále. V pravidelnosti je základ. Jezte v určitých intervalech menší porce. Nezapomínejte se hodně zavodňovat, to je pro dietu podstatné. Pijte minimálně 5–6 litrů denně (vhodná je voda nebo neslazený bylinkový čaj). Denní poměr živin je stanoven na 70 % tuků, 25 % bílkovin a 5 % sacharidů.

Keto dietu doporučuje i mnoho lékařů, např. při cukrovce 2. typu, nadváze nebo vysokém krevním tlaku. S úbytkem váhy vám bude jistě skvěle a budete se těšit z každého dne.

Co je to ketóza a jak se do ní dostat?

Pokud snížíte počet denního příjmu sacharidů na 50 g, dojde k zv. ketóze. Jedná se o fyziologický stav, kdy tělo začne energii brát z tuků místo sacharidů. Nastává po 2–4 dnech po držení diety. Pokud totiž přijímáte ve stravě příliš sacharidů, tělo nemá potřebu spalovat tuky, bere si energii z nich. Zda jste právě v ketóze, můžete zjistit jednoduše z odběru moči pomocí speciálních proužků z lékárny.

Na co si dát pozor?

Každý člověk ketózou prochází jinak. Někdo, kdo je zvyklý přijímat méně sacharidů, si zvykne na omezení lépe, ten, kdo sacharidy konzumuje často, může pociťovat nepříjemné stavy, tzv. sacharidovou chřipku, při které vám může být nevolno, cítíte se velmi unaveně a podrážděně. Může vás častěji bolet hlava nebo trpíte průjmem či naopak zácpou. Tyto symptomy při nástupu ketózy mohou a nemusí vzniknout. Pokud je pocítíte, nemusíte se bát, že se děje něco špatného. Tělo si jen potřebuje na změnu zvyknou a regenerovat se. Pokud to vydržíte, začne vám být daleko lépe, sníží se vám chutě na sladké a jídlo obecně. Budete se cítit sytě a odpočatě. Což jistě ocení v dnešní uspěchané době každý. Sacharidové chřipce můžete předejít jednoduchým navýšením příjmu sacharidů na 20–25 %.

Jaké jsou benefity keto diety

Keto dieta je zaměřená na rychlý úbytek váhy, a to bez nutnosti příliš sportovat. Pokud nejste sportovní typ, nevadí, i tak budete hubnout. Strava se přijímá pravidelně, jí se do sytosti a nehladovíte. Zároveň se snižuje chuť k jídlu, a to díky potlačením hladového hormonu. Pozitivem je i fakt, že se málokdy dostaví jojo efekt, který trápí nejednu ženu. Ovšem jen v případě, pokud budete dodržovat zásady zdravého stravování a omezeného příjmu sacharidů. Ideální je přechod z keto na low carb dietu. Skvělým benefitem, alespoň pro začátek, je možnost zakoupení předpřipravených jídel, které již máte možnost na mnoha místech pořídit. Dieta se stává velmi populární, tak je výběr z mnoha jídel.

Při dodržování diety se také redukují záněty v těle a člověk má více energie. Přestože se jedná o dietní stravu, je možné jídla připravovat pestře. Nebudete ochuzeni ani o sladká keto jídla.

Jaké jsou povolené potraviny při keto dietě?

 • ryby a mořské plody
 • libové maso (kuřecí, vepřové, hovězí)
 • mléčné výrobky
 • oleje a tuky (hlavně nerafinované rostlinné)
 • ořechy
 • zeleninu a ovoce s nízkým obsahem cukru (salátové okurky, rajčata, listové saláty, cuketa aj.)
 • semínka
 • káva a čaje (s mírou)
 • vajíčka (hlavně bílky; u keto diety omezeně)
 • avokádo

Jakým potravinám se vyhnout?

 • ovoce a zelenina s vysokým obsahem cukru (banány, broskve, hroznové víno, meruňky aj.)
 • margaríny
 • uzeniny (mají spoustu konzervantů a nežádoucích látek)
 • obiloviny (lepek není žádoucí)
 • pečivo a těstoviny (pečivo pouze low carb)
 • pochutiny a sladkosti (ty jsou zakázány, dovoleno je pouze ovoce)
 • sladké nápoje
 • luštěniny
 • alkohol

Má smysl držet keto dietu na měsíc?

Záleží, jak se k dietě na začátku postavíte a jaké si zvolíte cíle. Dietu je vhodné držet minimálně měsíc v kuse, ale je samozřejmě výhodné ji vydržet déle. Pokud na keto dietě nezvládnete být dlouho, zkuste přejít na low carb stravu, která není tak přísná na pravidla stravování. Dá se tak stravovat dlouhodobě.

Dá se za měsíc zhubnout?

U keto diety je rychlé hubnutí jednou z výhod. Tím, že se tělo dostane za 2–4 dny do ketózy, začne tělo spalovat tuky velmi rychle. Na váze to uvidíte za pár týdnů. Opět záleží na více okolnostech, jak budete důslední a zda u ní vydržíte kontinuálně po delší čas.

Je nutné při keto dietě cvičit?

Přílišné cvičení není u diety nutné. Tělo začne hubnout i bez silového sportu. Pro dobrou kondici je však sportování žádoucí. Stačí vám k tomu pilates, jóga, plavání nebo turistika. Při kardio cvičení spálíte více tukových zásob. Doporučuje se cvičení s nízkou až střední intenzitou v časovém intervalu od 40 do 60 minut. Důležité je zmínit, že před samotným cvičením byste měli přijmout dostatečné množství kalorií. 

Kolik kg za měsíc s keto dietou se dá zhubnout?

Z běžně dostupných informací vyplývá, že tělo je schopné při keto dietě spálit až 6 kg za měsíc. Je to velice individuální a záleží na více okolnostech.

Je keto dieta pro každého?

Nízkosacharidová strava je vhodná pro ženy i muže, a to jak vegetariány, tak vegany. Rozhodně se dá doporučit při obezitě a nadváze. Dále při vysokém krevním tlaku a cukrovce typu 2.

Pro koho vhodná není?

Měli by se jí vyhnout kadiaci, lidé trpící cukrovkou typu 1., při nemoci ledvin, lidé s poruchou metabolismu, při dyslipidémii nebo při užívání antidepresiv. Dále pak by ji neměli držet těhotné, kojící ženy a děti.

Je vhodné u keto diety brát potravinové doplňky?

Ano, u keto diety je vhodné užívat doplňky stravy. Doporučuje se doplňovat zinek, vápník, draslík, sodík, hořčík a vitamin C.

KetoMix - nejlepší keto dieta

Vítěz srovnání keto diet.
Nejlepší poměr ceny a kvality u zmiňovaných keto diet.

Závěr

Zkuste si nastavit mysl tak, abyste byli motivovaní a měli pevnou vůli v těžším začátku diety. Stanovte si, na jakou váhu se chcete dostat. Děláte to pro sebe a svůj lepší pocit. Pro pozitivní nastavení i větší energii. Po čase se vám sníží chuť na sladké, jistě to bude příjemná změna. Sacharidy jsou jen výplň stravy, nejsou plnohodnotným jídlem, jen doplňkem. Pokud zvýšíte příjem bílkovin ve stravě, budete sytí a dobře naladění. Vaše tělo se bude cítit skvěle a s úbytkem váhy budou vaše dny energičtější, protože se budete odpočatí a ve svém těle vám bude dobře. Zkuste na dietě zůstat po dobu čtyř týdnů. Dejte jí šanci a uvidíte, zda se vám to vyplatí. Věříme, že ano.